Fotbal: FIFA/corupție - Ancheta FBI continuă la sediul CONCACAF

Investigațiile agenților poliției federale americane au continuat miercuri dimineață la sediul Confederației Americii de Nord, Centrale și Caraibe (CONCACAF) din Miami, în cadrul scandalului de corupție din fotbal.

Foto: (c) Gaston De Cardenas / REUTERS

Ministrul american al Justiției a anunțat mai devreme inculparea pentru corupție a nouă aleși ai FIFA și a cinci parteneri ai acestei instanțe mondiale a fotbalului, pentru fapte din ultimii 24 de ani.

Clădirea CONCACAF, un mic imobil modern din Miami Beach, a fost împânzită miercuri dimineață de camere de televiziune și de agenți FBI, potrivit AFP.

Actualul președinte al confederației, Jeffrey Webb, și un fost președinte, Jack Warner, fac parte din cele 14 persoane acuzate că au pus la punct un sistem de mită de mai multe milioane de dolari.

Poliția federală a pătruns în clădire în jurul orei locale 6,00 (10,00 GMT), iar investigațiile au continuat toată dimineața. După trei ore, trei agenți suplimentari au pătruns în imobil, fără să facă vreun comentariu în fața presei.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu)


populare
astăzi

1 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

2 „Varză în capul lui! Păcăliciul experților, dat afară și de la Antena!” / Iancu Guda, taxat de Răzvan Pascu pentru postările despre Orientul Mijlociu

3 Ce se întâmplă? / Şefa serviciilor secrete americane îl contrazice pe Trump și spune că Iranul nu a încercat să reia programul nuclear după bombardament…

4 „Vreau să-i audiem public. E neobrăzarea unei industrii” / Reclama Catena care i-a făcut pe membrii CNA să spună

5 VIDEO Da, aceste imagini sunt din Sankt Petersburg și Moscova...