Handbal masculin: HCM Constanța a smuls egalul cu HC St Petersburg, în grupele Cupei EHF

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a obținut in extremis un rezultat de egalitate, 25-25 (13-10), cu formația rusă HC Sankt Petersburg, duminică, pe teren propriu, în prima etapă a grupelor Cupei EHF.

HCM a rezistat la ultimul atac al rușilor și a obținut un punct, după ce la un moment părea că va câștiga destul de ușor meciul.

Debutul meciului a fost echilibrat, cele două echipe au mers cap la cap, dar după un prim sfert de oră HCM s-a desprins la 9-5 (18), după patru goluri consecutive. Oaspeții au mai recuperat și la pauză scorul era de 13-10 pentru constănțeni.

La reluare, HCM s-a desprins la cinci goluri, 17-12 (36), și părea că își va adjudeca fără probleme victoria, dar jucătorii antrenați de Zvonko Sundovski au început să comită to mai multe erori, atât în atac, cât și în apărare. După mai multe atacuri ratate, eliminări pentru faulturi gratuite și erori defensive, oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 48, 19-19. Sundovski s-a încăpățânat să-l păstreze între buturi pe Rudi Stănescu, neinspirat în multe situații, iar rușii au preluat conducerea în minutul 51, 20-21, pentru ca apoi să conducă și la două goluri, 20-22 (53).

Gazdele au alergat după egalare de mai multe ori, Rakcevic a înscris pentru 25-25, cu 32 de secunde rămase de disputat, iar constănțeni s-au apărat eroic până la final, Stănescu respingând ultimul șut pe poartă.

La HCM au jucat: Rudi Stănescu, Mihai Popescu — Aleksandar Adzic, Florin Baican, George Buricea (2 goluri), Albert Cristescu (1), Dalibor Cutura (10), Răzvan Enescu (1), Javier Humet Gaminde (5), Mladen Rakcevic (3), Laurențiu Toma (1), Predrag Vujadinovic (2). Antrenor: Zvonko Sundovski.

HC Sankt Petersburg: Vitali Șițko, Victor Kireev — Grigori Blagonadejdin (3), Snatoli Cezlov (1), Taras Driapociko (5), Gleb Garbuz, Ruslan Junisbekov (2), Gleb Kalaraș (5), Dmitri Kiselev, Victor Kovalenko (5), Pavel Kungurov (1), Denis Mirzoev (1), Aleksandar Pîșkin (1). Antrenor: Dnitri Torgovanov.

Au arbitrat polonezii Marek Baranowski și Bogdan Lemanowicz, delegat EHF fiind slovenul Darko Repensek.

În celălalt meci din Grupa B, Fraikin BM. Granollers (Spania) a terminat la egalitate cu Team Tvis Holstebro (Danemarca), scor 28-28. HCM va disputa următorul meci pe 21 februarie, în deplasare, cu Team Tvis Holstebro. AGERPRES