Irina Begu, în semifinale la Openul Portugaliei. Hănescu a ajuns în sferturi

Plecată din calificări la Openul Portugaliei, jucătoarea Irina-Camelia Begu (locul 117 WTA) a ajuns joi în semifinale, după ce-a învins-o în sferturi pe elveţiana Timea Bacsinszky (locul 165 WTA), de asemenea venită din calificări. Begu a tranşat partida în două seturi, după două ore şi şase minute de joc, scor 6-3, 7-6 (6).

În penultimul act, Begu va evolua contra câştigătoarei din meciul Carla Suarez Navarro (Spania, cap de serie nr. 1, locul 15 WTA) - Polona Hercog (locul 64 WTA, Slovenia).

Pentru prezenţa în semifinale, românca va încasa 9.113 euro şi 110 de puncte WTA.

Alexandra Cadanţu a fost eliminată în primul tur, de italianca Roberta Vinci, iar Sorana Cîrstea s-a retras înainte de startul competiţiei.

În acelaşi turneu, dar la masculin, Victor Hănescu, locul 93 ATP, a ajuns în sferturi, după ce l-a învins pe spaniolul Pablo Carreno Busta (locul 60 ATP), scor 6-3, 4-6, 6-3, după două ore şi 10 minute de joc.

Românul are însă culoar, pentru că-l va întâlni în această fază a competiţiei pe un reprezentant al gazdelor, Gastao Elias, locul 179 ATP, beneficiar al unui wild card. Acesta a reuşit totuşi o surpriză în optimi, eliminându-l pe spaniolul Garcia-Lopez (locul 39 ATP), scor 6-4, 3-6, 6-2.

Pentru prezenţa în sferturi, Hănescu va primi un cec în valoare de 12.565 euro şi 45 de puncte ATP. Victor Crivoi, celălalt tenismen român prezent la Oeiras, a fost eliminat în calificări.

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!