Irina Begu s-a calificat în semifinalele probei de dublu la Rio (WTA)

Perechea formată din românca Irina Begu și argentinianca Maria Irigoyen s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Rio de Janeiro (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, joi, grație victoriei cu 7-6 (3), 3-6, 10-5 în fața cuplului Veronica Cepede Royg (Paraguay)/Beatriz Garcia Vidagany (Spania).

În alt meci, cuplul româno-american Elena Bogdan/Nicole Melichar a fost învins de braziliencele Beatriz Haddad Maia/Teliana Pereira cu 7-5, 6-0, în sferturile de finală.

Begu și Irigoyen, deținătoarele titlului și principale favorite anul acesta, și-au asigurat un cec de 3.435 dolari și 110 puncte WTA, iar în penultimul act al probei vor înfrunta cuplul Chieh-Yu Hsu (Taiwan)/Elița Kostova (Bulgaria). Bogdan și Melichar vor fi recompensate cu 1.820 dolari și 60 puncte WTA.

Irina Begu, a doua favorită la simplu, va juca vineri în sferturile de finală cu israelianca Julia Glushko. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie