Kristina Mladenovic sau Caroline Garcia, adversara Simonei Halep în optimi la Sydney (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită a turneului WTA de la Sydney (premii totale de 687.900 dolari), va intra direct în optimile de finală, unde va întâlni o reprezentantă a Franței, învingătoarea dintre Kristina Mladenovic și Caroline Garcia. Halep, a doua jucătoare a lumii, s-a retras săptămâna trecută de la turneul de la Brisbane din motive medicale.

Simona Halep (24 ani) este condusă cu 2-1 de Mladenovic (22 ani, 29 WTA) în meciurile directe, franțuzoaica impunându-se în 2014, în primul tur la Paris, cu 7-6 (1), 6-4, și anul trecut la Birmingham în sferturi, cu 2-6, 6-0, 7-6 (4). Simona a câștigat singurul său meci anul trecut la Cincinnati, în turul al doilea, cu 7-5, 5-7, 6-4.

Halep nu a jucat până acum cu Garcia (22 ani, 34 WTA). De asemenea, va fi prima confruntare între Mladenovic și Garcia, care fac pereche la dublu.

În proba de dublu, Raluca Olaru va juca alături de Iaroslava Șvedova, urmând să înfrunte în runda inaugurală perechea Lara Arruabarrena (Spania)/Andreja Klepac (Slovenia).

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Dubaiștii nu s-au gândit la amărâta Românie” / CTP, despre creșterea prețurilor la combustibili și românii blocați în Orientul Mijlociu

2 VIDEO A fost doborâtă și a doua rachetă iraniană trasă spre baza americană de la Incirlik

3 Israel neagă, SUA investighează / Cine a lovit școala de fete din Iran, situată lângă o bază a Gărzilor Revoluționare? Explicațiile experților care au a…

4 „Avem arsenale în locuri de care mulţi nu ştiu” / Administrația Trump susține că SUA au suficientă muniție „nu doar pentru «Epic Fury»”

5 BREAKING Comandanții americani au cerut Pentagonului personal suplimentar pentru 100 de zile de război împotriva Iranului