Liga I: Pandurii - ACS Poli Timișoara 3-1

Pandurii Târgu Jiu a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 3-1 (3-1), luni, la Drobeta-Turnu Severin, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii I de fotbal.

Gorjenii au marcat toate cele trei goluri în primele 35 de minute, prin Cristian Săpunaru (3) și Ioan Hora (8, 35). Oaspeții au punctat din Dorin Goga (43).

Pandurii a mai avut o șansă de gol, prin cehul Droppa (14), în timp ce Goga a mai ratat ocazii în minutele 42 și 80.

Succesul o duce pe Pandurii pe locul al treilea al clasamentului.

Pandurii învinsese și în tur, cu scorul de 1-0.

Echipa antrenată de Edi Iordănescu este neînvinsă de opt etape, în care a înregistrat cinci victorii și trei egaluri. Poli venea după cinci partide fără înfrângere în campionat (trei egaluri, două victorii).

Ioan Hora este golgheterul la zi al campionatului, cu opt reușite.

CS Pandurii Târgu Jiu — ACS Poli Timișoara 3-1 (3-1), Stadion "Municipal" — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Cristian Săpunaru (3), Ioan Hora (8, 35), respectiv Dorin Goga (43).
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Aurel Onița (Constanța); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin)
Observatori: Nicolae Marodin (București) — CCA, Dan Potocianu (Reșița) — LPF