Românul Florin Andone a marcat la primul său meci în La Liga

Atacantul român Florin Andone a marcat pentru Cordoba, luni seara, în meciul câștigat cu scorul de 2-0 în fața formației Granada CF, în etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Spaniei, la primul său joc în La Liga.

Andone a fost titular la echipa gazdă și a înscris golul al doilea, în minutul 44, după ce Nabil Ghilas deschisese scorul în min. 16. Florin Andone (21 ani) a evoluat 82 de minute, fiind înlocuit cu Xisco.

Născut la Botoșani, Andone a mai jucat în Spania la Castellón, Villarreal ''C'' și Atlético Baleares, înainte de a ajunge la Cordoba, anul trecut. Are trei selecții pentru selecționata Under-19 a României.

În clasament, pe primul loc se află Real Madrid, cu 39 puncte (16 jocuri), urmată de FC Barcelona, 38 p, Atletico Madrid, 38 p, Valencia, 34 p, Sevilla, 33 p (16 j), etc. Cordoba, la doar a doua victorie, este prima echipă de sub linia retrogradării (locul 18), cu 14 puncte, iar Granada este penultima (19), cu 13 p.