Rugby: Irlanda - Canada 50-7, la Cupa Mondială 2015, în primul meci din grupa României

Naționala de rugby a Irlandei a învins, sâmbătă, reprezentativa Canadei cu scorul de 50 - 7 (29 - 0 la pauză), într-o partidă desfășurată pe Millennium Stadium din Cardiff, în primul meci din grupa D a Cupei Mondiale, grupă din care face parte și România.

La capătul unui joc pe care l-au dominat autoritar, irlandezii, câștigătorii trofeului Six Nations din acest an, au obținut și punctul bonus ofensiv reușind nu mai puțin de 7 eseuri. De asemenea, prin reușitele din această confruntare, fundașul irlandez Jonathan Sexton a trecut de 500 de puncte marcate în cariera sa internațională, el fiind declarat și ''omul meciului''.

Irlanda a deschis scorul dintr-o lovitură de penalitate transformată de Jonathan Sexton în minutul 13, după ce canadienii rataseră o penalitate în minutul 9. ''Verzii'' și-au mărit avantajul în minutul 17 printr-un eseu reușit de Sean O'Brien, transformat de același Sexton, la jumătatea primei reprize tabela de marcaj indicând 10-0 pentru Irlanda.

Dominarea jucătorilor ''frunzei de trifoi'' a continuat, ei izbutind încă un eseu prin Iain Henderson, transformarea aparținând lui Jonathan Sexton. Purtătorul tricoului cu numărul 10 din naționala Irlandei a marcat și un eseu, netransformat, scorul la pauză fiind însă de 29 — 0, după ce și Dave Kearney și-a trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri, încercarea sa fiind apoi transformată de Sexton.

În repriza secundă ''verzii'' au scăzut presiunea, primele puncte din mitanul secund venind abia în minutul 66: eseu reușit de Sean Cronin și transformat de Ian Madigan, scor: 36-0 pentru Irlanda. Canada a reușit singurele puncte prin eseul lui DTH van der Merwe, transformat de Nathan Hirayama, în minutul 67 tabela de marcaj arătând 36-7 pentru selecționata ''frunzei de trifoi''.

Finalul meciului a aparținut tot irlandezilor, care au mai izbutit alte două eseuri, ambele transformate, în minutul 72, prin Rob Kearney, transformat de Madigan, și în minutul 76, prin Jared Payne, transformat de același Madigan, scorul final al partidei fiind de 50-7 pentru echipa antrenată de Joe Schmidt.

Următorul meci din grupa D va fi sâmbătă seară, de la ora 22,00 (ora României), între Franța și Italia.

Echipele care au evoluat:
Irlanda: 1-Jack McGrath, 2-Rory Best, 3-Mike Ross, 4-Iain Henderson, 5-Paul O'Connell (cpt), 6-Peter O'Mahony; 7-Sean O'Brien, 8-Jamie Heaslip; 9-Conor Murray, 10-Jonathan Sexton, 11-Keith Earls, 12-Luke Fitzgerald, 13-Jared Payne; 14-Dave Kearney; 15-Rob Kearney.
Rezerve: 16-Sean Cronin, 17-Cian Healy, 18-Nathan White, 19-Donnacha Ryan, 20-Chris Henry, 21-Eoin Reddan, 22-Ian Madigan, 23-Simon Zebo

Canada: 1-Hubert Buydens, 2-Ray Barkwill, 3-Doug Wooldridge, 4-Brett Beukeboom, 5-Jamie Cudmore (cpt), 6-Kyle Gilmour; 7-John Moonlight, 8-Aaron Carpenter; 9-Gordon McRorie, 10-Nathan Hirayama, 11-DTH van der Merwe, 12-Nick Blevins, 13-Ciaran Hearn; 14-Jeff Hassler; 15-Matt Evans
Rezerve: 16-Benoit Piffero, 17-Djustice Sears-Duru, 18-Andrew Tiedemann, 19-Jebb Sinclair, 20-Richard Thorpe, 21-Phil Mack, 22-Liam Underwood, 23-Conor Trainor.