Rugby: Victorie cu emoții pentru Noua Zeelandă în fața Argentinei, la debutul în Cupa Mondială 2015

Noua Zeelandă, deținătoarea titlului, a obținut o victorie cu emoții în fața Argentinei, scor 26-16 (12-13), duminică, pe stadionul Wembley din Londra, în primul său meci la Cupa Mondială de rugby 2015, în cadrul Grupei C.

Selecționata All Blacks a început bine meciul și a condus cu 9-0 (min. 19), dar Argentina a avut o evoluție remarcabilă și a exploatat slăbiciunile neozeelandezilor, reușind să revină pe tabela de marcaj. ''Pumele'' au reușit 13 puncte la rând, iar la pauză aveau un avantaj minim, 13-12.

Sud-americanii s-au desprins chiar la patru puncte, 16-12, în debutul reprizei secunde, dar campionii mondiali efectuat schimbări, atât în efectiv, cât și în registrul tactic, iar în minutul 57 au întors scorul grație unui eseu marcat de Aron Smith (17-16). Noua Zeelandă a dominat ultima parte a meciului și a obținut victoria cu 26-16.

Noua Zeelandă rămâne singura echipă care nu a pierdut niciun meci din faza grupelor la Cupa Mondială.

Pentru All Blacks, care nu au reușit să obțină punctul bonus ofensiv, au realizat eseuri Aaron Smith (57) și Sam Cane (67), transformate de Dan Carter (58, 67), care a contribuit și cu patru lovituri de pedeapsă (5, 11, 19, 41).

Guido Petti Pagadizaval (21) a semnat singura încercare a sud-americanilor, transformată de Federico Nicolas Sanchez (23), care a marcat și din trei lovituri de pedeapsă (30, 38, 43).

În primul meci din Grupa C, Georgia a învins Tonga cu 17-10, sâmbătă, la Gloucester. Joi 24 septembrie (22,00) va avea loc următorul meci, între Noua Zeelandă și Namibia, la Londra (Stadionul Olimpic).

În meciul de duminică au evoluat echipele:
Noua Zeelandă: B. Smith — Milner-Skudder (Barrett, 50), C. Smith, Nonu (S.B. Williams, 46), Savea — D. Carter, A. Smith (Perenara, 69) — McCaw, Read, Kaino (Cane, 65) — Whitelock, Retallick (Vito, 71) — O. Franks (Faumuina, 50), Coles (Mealamu, 68), Woodcock (Crockett, 46). Selecționer: Steve Hansen.

Argentina: Tuculet (Amorosino, 70) — Cordero, Bosch, Hernandez, Imhoff — Sanchez (de la Fuente, 69), Cubelli (Landajo, 62) — Fernandez Lobbe, Senatore (Montoya, 65), Matera (Leguizaman, 58) — Lavanini, Petti (Galarza, 23) — Tetaz Chaparro (Herrera, 54), Creevy (Noguera, 70), Ayerza. Selecționer: Daniel Hourcade.

Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Cartonașe galbene: McCaw (30), C. Smith (37), Matera (10).

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”