Scrimă: Ana-Maria Brânză, învinsă în finala Grand Prix-ului de la Budapesta

Scrimera română Ana-Maria Brânză a fost învinsă de sportiva sud-coreeană Shin A Lam, cu scorul de 9-5, duminică, în finala Grand Prix-ului feminin de spadă de la Budapesta.

În primul tur, Brânză trecuse de compatrioata sa Amalia Tătăran, cu 15-13, în turul secund a învins-o pe poloneza Ewa Nelip, cu 13-11, în optimi s-a impus în fața americancei Courtney Hurley, cu 15-8, în sferturi a dispus de o altă poloneză, Magdalena Piekarska, scor 15-11, pentru ca în penultimul act să o învingă pe rusoaica Tatiana Andriușina, la o singură tușă, cu 14-13.

Ana-Maria Brânză va fi recompensată cu 39 de puncte FIE, în timp ce Shina A Lam va primi 48. Simona Gherman s-a clasat pe locul 17 (6 puncte), Simona Pop a terminat pe 21 (6 p), Amalia Tătăran s-a clasat pe 59 (3 p), Ana Maria Constantin pe 88, Loredana Dinu pe 91, Ioana Adriana Dumitru pe 93, Anca Măroiu pe 138, Maria Udrea pe 140, Greta Veres pe 149, Raluca Sbârcia pe 208. AGERPRES

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...