Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Wuhan (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.212.250 dolari, marți, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-2, 6-1, în runda a doua a competiției. Halep a făcut un joc consistent, a găsit mereu soluții la loviturile în forță ale rusoaicei și s-a impus în doar 64 de minute.

Principala favorită a turneului a început nu tocmai bine, pierzându-și serviciul, dar apoi și-a recuperat break-ul, după care a fost constantă și s-a desprins la 4-1. Halep a cedat un nou ghem (4-2), apoi a salvat trei mingi de break și a făcut 5-2, închizând setul cu 6-2, în 33 de minute. În prima manșă a meciului, rusoaica a avut mai multe lovituri direct câștigătoare, 12-9, dar și numărul erorilor neforțate a fost mai mare 12-3.

Simona a condus cu 1-0 și 2-1 în debutul setului secund, moment în care desfășurarea meciului a fost amenințată de câteva picături de ploaie. Doar trei minute a durat acest impas, iar apoi jocul s-a reluat, românca încheind conturile destul de rapid, cu 6-1. Raportul la winners în acest set a fost de 19-16 pentru Simona, iar la erori neforțate jucătoarea noastră a avut 7, iar Pavliucenkova 23.
Halep (24 ani) a câștigat al șaselea meci din tot atâtea disputate cu Pavliucenkova (24 ani, 32 WTA): în 2012 la Dubai, în primul tur, cu 6-4, 6-2, în 2013 în primul tur la Tokyo, cu 3-6, 7-6 (5), 3-0, în același an la Moscova în semifinale, cu 6-2, 6-1 (ca la Wuhan), și tot în 2013, la Turneul Campioanelor de la Sofia, cu 6-3, 6-3, în grupă, precum și anul acesta, în sferturi la Cincinnati, cu 7-6 (3), 6-2.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 26.000 dolari și 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta, în premieră, pe britanica Johanna Konta (24 ani, 66 WTA), care a profitat de abandonul Victoriei Azarenka, la scorul de 6-4, 1-0 în favoarea sa.