Steaua a învins Pandurii Târgu Jiu, scor 3-0, şi a câştigat Cupa Ligii

Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Ligii Adeplast, după ce a învins, miercuri, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia Pandurii Târgu Jiu, în finala competiţiei. Golurile au fost marcate de Iancu '3 (penalti), Chipciu '54 şi Ţucudean'67.

1-0: centralul Adrian Comănescu a acordat un penalti pentru Steaua după un fault din spate al lui Unguruşan asupra lui Breeveld, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Iancu.

2-0: Chipciu a înscris cu un şut de la circa 12 metri, după o pasă de laAdrian Popa.

3-0: Vasiljevici a trimis greşit în propriul careu până la Chipciu, care îi pasesează lui Ţucudean, iar acesta a înscris din 5-6 metri.

Steaua: Niţă - Papp, Tamaş, Luchin, Latovlevici - Breeveld, Neagu - Chipciu, Iancu (Rusescu '62), Enceanu (Ad. Popa '46) - Ţucudean (Vâlceanu '74). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Cordoş (Şandru '20), Vasiljevici, Momcilovici - Mrzljak (Eric '78), Anton - Răduţ, Nistor, Nicoară (Buleică '68) - Matulevicius. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Neagu '34, Breeveld '56 / Mrzljak '14, Matulevicius '50.

Meciul a fost arbitrat de Adrian Comănescu, ajutat la cele două linii de asistenţii Adrian Ghinguleac şi Mircea Grigoriu. Asistenţi adiţionali au fost Marcel Bîrsan şi Andrei Chivulete, iar rezervă Alexandru Cerei.

Observatori au fost Cornel Sorescu şi Mircea Călin.

Înaintea partidei a fost intonat imnul naţional, "Deşteaptă-te, române", de către tenorul Iordache Basalic.

Finala Cupei Ligii a început cu o întârziere de câteva minute, din cauza unor probleme la plasa unei porţi.

În ultimele zece minute ale partidei, Pandurii a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Eric, abia intrat în teren, s-a accidentat şi nu a mai putut evolua, antrenorul Edi Iordănescu făcând deja toate cele trei schimbări.

La partidă au asistat 15.560 de spectatori.