Tenis: Irina Begu, învinsă de rusoaica Daria Kasatkina în optimi la Moscova (WTA)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă surprinzător de rusoaica Daria Kasatkina (18 ani), cu 6-3, 3-6, 6-3, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 702.900 dolari. Begu (25 ani, 29 WTA), cap de serie numărul șapte, dar a cincea favorită după retragerea polonezei Agnieszka Radwanska și a germancei Angelique Kerber, a făcut un meci slab și a cedat după o oră și 50 de minute.

Finalista de anul trecut a condus cu 2-1 în setul decisiv și a avut serviciul apoi, dar a pierdut următoarele patru ghemuri. Kasatkina (104 WTA), venită din calificări, a încheiat meciul cu 6-3 în setul al treilea, acesta fiind cel mai bun rezultat al său în 2015, după turul al treilea la US Open.

Begu va primi pentru participare un cec de 10.790 dolari și 55 de puncte WTA și va continua la dublu, alături de Monica Niculescu, favoritele numărul doi ale probei urmând să joace miercuri în sferturi cu cuplul Vera Dușevina (Rusia)/Anastasia Rodionova (Australia). AGERPRES

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

2 VIDEO Atac cu rachete fără precedent al Ucrainei împotriva Rusiei

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol