Tenis: Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Beijing

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 5.427.105, marți, după un meci de mare luptă cu chinezoaica Lin Zhu, câștigat cu 7-5, 6-4.

Halep (23 ani) a avut nevoie de o oră și 29 de minute pentru a trece de Lin Zhu (20 ani), numărul 167 mondial, beneficiara unui wild card. Halep a fost condusă în primul set cu 4-3 și 5-4, iar la 5-5 a reușit un break, după care și-a fructificat serviciul și și-a adjudecat setul în 47 de minute. Setul secund a fost echilibrat până la 3-3, după care Simona a reușit un break și s-a desprins la 5-3. Zhu a anulat câteva mingi de meci și a dus meciul la 5-4, dar Halep și-a făcut serviciul și s-a impus cu 6-4.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 51.850 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe Andrea Petkovic (Germania/N. 15), victorioasă în turul secund cu 6-3, 6-3 în fața americancei Madison Keys, după ce în primul tur o eliminase pe Monica Niculescu.

Constănțeanca are avantaj în întâlnirile directe cu Petkovic (27 ani, 17 WTA), pe care a învins-o de trei ori: în 2013, în finala turneului de la Nurnberg, cu 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 7-6 (4) 6-3, precum și anul acesta, în semifinale la Roland Garros, cu 6-2, 7-6 (4). Singurul succes al jucătoarei germane datează din 2009, la turneul ITF de la București, cu 6-2, 7-6 (2), în sferturile de finală.

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...