Turneul de la Indian Wells - Martina Hingis și Sania Mirza, învingătoare la dublu

Perechea compusă din elvețianca Martina Hingis și indianca Sania Mirza a câștigat proba de dublu a turneului feminin de tenis de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, învingând în finală, cu 6-3, 6-4, cuplul rus Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, după o oră și 11 minute de joc.

Pentru Hingis (34 ani), fostă numărul unu mondial, acesta este al 42-lea titlu la dublu din cariera sa, pe parcursul căreia câștigat 9 turnee de Mare Șlem. Jucătoarea din Țara cantoanelor mai are în palmares 43 de titluri WTA la simplu, între care 7 de Grand Slam.

Hingis și Mirza au mai câștigat în trecut proba de dublu de la Indian Wells, dar cu partenere diferite. Elvețianca a făcut-o în 1999, alături de rusoaica Anna Kurnikova, iar Mirza în 2011, împreună cu Elena Vesnina, învinsa sa din finala disputată sâmbătă.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Succes la Cernavodă / Nivelul Dunării, cu 8 cm mai sus după scufundarea barjelor

2 Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc

3 Asistentă: 15.000 euro, prețul unui post la Spitalul Județean Timișoara / Discuție înregistrată și prezentată de medicul Ciprian Maxim

4 Primele imagini cu tinerii care au atacat cu topoare și pietre o ambulanță în Cluj. Cei trei au fost săltați de polițiști și reținuți

5 Fost șef de la Investigații Criminale din Hunedoara, dispărut de două zile