Iordanianul Jamal Abdel Jabbar Khalil a fost expulzat din România

Polițiștii l-au expulzat în noaptea de sâmbătă spre duminică pe cetățeanul iordanian Jamal Abdel Jabbar Khalil, declarat indezirabil în România de către Curtea de Apel București.
Potrivit unui comunicat al MAI remis duminică AGERPRES, la data pronunțării instanței de judecată, bărbatul, în vârsta de 52 ani, a fost luat în custodie publică și cazat într-unul dintre centrele aflate în subordinea Inspectoratului General pentru Imigrări.

Acesta a fost escortat de către polițiștii de la imigrări până în țara de origine, unde a fost predat autorităților competente, relevă sursa citată.

Potrivit MAI, la ieșirea din țară, pe numele cetățeanului iordanian s-a instituit măsura de nepermitere a intrării în România, pentru o perioada de 15 ani.

Inspectoratul General pentru Imigrări este structura care, potrivit competențelor, pune în executare hotărârea instanței prin care un cetățean străin este declarat indezirabil.

Înalta Curte de Casație și Justiție i-a respins vineri lui Jamal Abdel Jabbar Khalil un recurs la sentința Curții de Apel București din 29 decembrie 2015, prin care a fost declarat indezirabil pe teritoriul României, decizia fiind definitivă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Stai ca boul pe coadă” / Dialogul dintre Gabriela Cristea și Ioana Ginghină care a încins spiritele. Replica dură a medicilor

2 „Să plece acasă dacă nu pot face asta!” / Măsura care ar scădea cu 1 leu prețul motorinei și benzinei până mâine

3 Lovitură strategică / Șeful Marinei Gărzii Revoluționare, responsabil de Strâmtoarea Ormuz, ar fi fost ucis într-un atac la Bandar Abbas

4 Donald Trump, declarație halucinantă: ar fi refuzat propunerea de a conduce Iranul ca lider suprem, în locul lui Khamenei

5 Savonea, rateu penibil! / Comitetul privind legile Justiției al lui Bolojan, suspendat miercuri de Curtea Supremă, și-a încetat activitatea acum mai bin…