Percheziţii DNA în două judeţe

DNA efectuează percheziţii luni dimineaţă, în două judeţe, într-un caz de corupţie cu fonduri UE. Procurorii au descins în 8 locaţii, printre care şi Primăria Municipiului Botoşani.

Procurori din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, Serviciul Teritorial Suceava, efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție, asimilate celor de corupție, infracțiuni de serviciu, infracțiuni de fals, comise în legătură cu utilizarea fondurilor alocate de la bugetul Uniunii Europene, privind două proiecte:

- „Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul municipiului Botoșani pentru perioada 2009-2028 în scopul conformării la legislația de mediu și creșterii eficienței energetice”,

- „Parc Regional de Agrement Turistic și Sportiv – Cornișa Botoșani”.

În cursul zilei de 23 martie 2015, ca urmare a obținerii autorizațiilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 8 locații situate în municipiile Suceava și Botoșani, reprezentând domiciliile unor persoane fizice și sediile unor societăți comerciale.

În cauză, procurorii beneficiază de sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informații și din partea Brigăzii de Jandarmi Botoșani.


populare
astăzi

1 Radu Drăgușin, profit de sute de mii de euro din imobiliare, după o investiție făcută la 20 de ani

2 Ultima șmecherie a PSD

3 „Cea mai mare schimbare din medicină de la descoperirea antibioticelor”

4 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?

5 VIDEO Loredana a împărțit merdenele, dar priviți cum era îmbrăcată...