Ponta: Dragnea e liderul nostru și noi îl urmăm

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri seara, că Liviu Dragnea va avea sprijinul tuturor celor din conducerea PSD, inclusiv al celor care nu l-au votat pentru funcția de președinte al partidului. * Dragnea: Colegii din PSD mi-au acordat un vot de încredere pentru a forma o echipă

"Important este că Liviu Dragnea a obținut un vot foarte clar, că sunt absolut convins că și cei care nu l-au votat îl vor sprijini. (...) PSD are dreptul să-și aleagă lider pe cine crede că este cel mai bun și astăzi am crezut, într-o majoritate clară, că e Liviu, deci Liviu Dragnea este liderul nostru și noi îl urmăm", a declarat Ponta într-o intervenție telefonică la B1 TV.

Premierul a mai spus că nu va intra în competiția pentru funcția de președinte la viitoarele alegeri interne din PSD, adăugând însă că Liviu Dragnea, dacă va candida, va avea mari șanse să câștige.

"Eu cred că dacă va candida, cu siguranță va și câștiga după aceea. (...) E normal, e o tranziție. În mod natural, fiind numărul doi cinci ani și jumătate, când numărul unu se retrage, numărul doi vine la conducere", a mai spus Victor Ponta. AGERPRES 


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

4 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

5 Culisele unui schimb de prizonieri ca în filme. Cine este femeia predată Rusiei la pachet cu trădătorul Bălan