Primarul unui oraş din Italia vrea autobuze speciale pentru romi

Primarul unui oraş din Italia vrea autobuze speciale pentru romi

Primarul unui orăşel din Piemont, în nordul Italiei, a propus autobuze speciale pentru romii din comunitatea sa, o iniţiativă care a generat critici vehemente, sâmbătă, printre opozanţii acesteia, care o consideră similară segregării rasiale din Africa de Sud.

Claudio Gambino, primar din partea Partidului Democrat (PD - centru-stânga) al oraşului Borgaro Torinese, a anunţat în această săptămână că vrea autobuze separate pentru romi pentru că cei aproximativ 600 de romi care locuiesc într-o tabără de la periferia oraşului "ne deranjează de peste 20 de ani".

"Avem nevoie de două autobuze pentru a garanta securitatea cetăţenilor noştri. Unul pentru cetăţeni, altul pentru romi", a declarat primarul, citat vineri de presa italiană, explicând că la bordul autobuzelor din oraş au loc furturi şi acte de mică infracţionalitate.

Consilierul municipal Luigi Spinelli, din cadrul Partidul Stânga, Ecologie şi Libertate (SEL), a susţinut această iniţiativă, generând dezaprobarea şefului partidului său, Nichi Vendola, care a declarat sâmbătă pentru La Stampa că "acordarea unor drepturi diferite oamenilor se cheamă apartheid".

Vendola i-a cerut primarului să îşi "revizuiască" decizia.

Micaela Campana, responsabilă de drepturile omului în PD, a declarat că partidul l-a avertizat pe Gambino că "marginalizarea nu este niciodată o soluţie" şi că "răspunsul la violenţă prin excludere nu va rezolva nimic".

În schimb, propunerea primarului a fost primită favorabil de Liga Nordului, o formaţiune antiimigraţie, al cărei deputat Roberto Calderoli i-a trasmis "complimente" primarului care, "deşi este de stânga, a ştiut să asculte populaţia".

 


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid