2 generali simbol ai „Apărării Sacre” iraniene au fost uciși de Israel

Un atac aerian asupra consulatului iranian din Damasc a ucis doi generali ai Corpului Gărzii Revoluţionare Islamice (IRGC), Mohammad Reza Zahedi şi Mohammad Hadi Haj Rahimi, a informat agenţia de presă Tasnim. Moartea lui Zahedi era cunoscută anterior.

Generalii erau veterani ai „apărării sacre” (cum numește Teheranul războiul Iran-Irak din 1980-1988) și consilieri militari de rang înalt ai Iranului în Siria, scrie Tasnim. Pe lângă ei, încă cinci ofițeri IRGC au fost uciși în timpul atacului.

Zahedi a comandat Forța Quds de elită, a fost responsabil pentru acțiunile acestora în Siria și Liban, precum și pentru legăturile cu Hezbollah-ul libanez, Rahimi era adjunctul său, scrie Times of Israel. Potrivit ziarului, generalul a supravegheat operațiunile teroriste îndreptate împotriva Israelului. Publicația numește moartea lui Zahedi cea mai importantă pierdere pentru IRGC de la moartea generalului Qassem Soleimani, care a fost ucis în Irak ca urmare a unei lovituri americane din 2020.


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană