
A fost reținut șoferul care a blocat A1 cu TIR-ul. Susținătorul lui Călin Georgescu, cercetat pentru instigare și îngreunarea traficului
Șoferul în vârstă de 33 de ani care a blocat traficul rutier cu un TIR pe Autostrada A1 a fost reținut pentru 24 de ore de polițiști, fiind cercetat pentru împiedicarea sau îngreunarea circulației pe drumurile publice și instigare publică, potrivit unui comunicat oficial.
Bărbatul, susținător al lui Călin Georgescu, a fost reținut după protestul spontan care a dus la blocarea completă a traficului pe autostradă. Alături de el, 13 pietoni au fost amendați, valoarea totală a sancțiunilor depășind 40.000 de lei.
Blocaj total provocat de două TIR-uri și o autoutilitară
Un apel la 112 anunța că un TIR blochează, duminică, circulația pe A1. Polițiștii sosiți la fața locului au constatat că două ansambluri rutiere, formate din cap tractor și semiremorcă, erau oprite oblic pe șosea , ocupând complet ambele benzi de circulație. Pe banda de urgență era oprită, paralel cu cele două TIR-uri, o autoutilitară de 3,5 tone cu remorcă.
Pe cabina unuia dintre TIR-uri se afla un bărbat de 33 de ani, care flutura un steag. Acesta a refuzat să coboare de pe plafon, fiind extras de către polițiști și jandarmi. Lângă celălalt TIR se afla un alt bărbat, de 48 de ani, din București, care a declarat că vehiculul său nu mai funcționează.
Coloană de mașini până la kilometrul 23
Din cauza blocajului, traficul a fost complet paralizat pe mai mulți kilometri . „Pe autostradă s-a format o coloană în staționare până la kilometrul 23, poziție de unde polițiștii au aplicat devierea traficului rutier în contextul traficului aglomerat și a temperaturilor ridicate”, a transmis Poliția Română.
Ambii șoferi implicați au fost duși la sediul Biroului de Poliție Autostrada A1 pentru audieri și luarea măsurilor legale. În paralel, 13 pietoni care au participat la acțiune au fost sancționați contravențional cu amenzi în valoare totală de 40.500 de lei.
Dosar penal și propunere de măsuri preventive
Bărbatul care a urcat pe TIR este cercetat penal pentru „împiedicarea sau îngreunarea circulației pe drumurile publice” și „instigare publică”. În cursul zilei de luni, 21 iulie, dosarul penal urmează să fie înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Cornetu, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Sursa: adevarul.ro