A murit muzicianul Dan Andrei Aldea

Muzicianul Dan Andrei Aldea a murit, a anunţat, pe pagina sa de Facebook, cantautorul Nicu Alifantis.

"Ne-a părăsit marele muzician Dan Andrei Aldea! Drum lin către stele, Om Bun!", a scris, duminică, Nicu Alifantis .

Născut la 9 martie 1950, la Bucureşti, Dan Andrei Aldea a fost solist, compozitor, aranjor şi poliinstrumentist, cântând la chitară, vioară, claviaturi, blockflöte, muzicuţă, chitară bas.

Lider al formaţiei Sfinx în anii '70, Aldea s-a stabilit din 1981 în străinătate, mai întâi în Belgia, apoi în Germania, unde a activat ca muzician în studiou de înregistrări.

A scris muzică pentru scenă - spectacolele "Suferinţele tânărului W" de Goethe, "Elisabeta I", "A douăsprezecea noapte" de Shakespeare, dar şi coloana sonoră pentru filmul "Nunta de piatră".

Printre creaţiile sale se numără piese precum: "Şir de cocori", "Om bun", "Din nou acasă", "Fetele albine".

Ca instrumentist şi compozitor a participat la înregistrarea unor discuri semnate de Mircea Vintilă, Vali Sterian, Anda Călugăreanu, Dida Drăgan. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”

3 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

4 Epstein a dus o româncă „foarte drăguță” la Palatul Buckingham pentru prințul Andrew: „Niciun bărbat nu se uită la hainele tale”

5 Cina „sălbatică” a lui Epstein cu miliardarii lumii: Elon Musk, Mark Zuckerberg și Peter Thiel, surprinși la aceeași masă, în 2015