Acțiune în justiție de suspendare a candidaturii lui Călin Georgescu. Cine a făcut solicitarea

O asociație din Constanța a depus joi, la Tribunalul București, o acțiune prin care cere suspendarea candidaturii lui Călin Georgescu pentru alegerile prezidențiale.

Călin Georgescu, candidatul clasat pe locul I în cursa prezidențială FOTO: Inquam Photos

Călin Georgescu, candidatul clasat pe locul I în cursa prezidențială FOTO: Inquam Photos

Asociația ”Daria” din Constanța vrea să-l scoată pe Călin Georgescu din cursa prezidențială. Asociația a depus la Tribunalul București o cerere de suspendare a candidaturii la alegerile prezidențiale a lui Călin Georgescu, cel care a întrunit cel mai mare număr de voturi în primul tur.

”Sunt aproximativ aceleași ca acelea depuse de cei doi candidați la alegerile prezidențiale (Cristian Terheș și Constantin Sebastian Popescu n.r.) în fața Curții Constituționale , plus altele, legate de siguranța națională, respectiv implicarea politică rusofilă a lui Călin Georgescu. Vrem să vedem dacă în fața unui complet de judecată acesta îndeplinește condițiile de admisibilitate pentru a candida”, a declarat pentru G4Media.ro , președintele Asociației Daria, Mustafa Erdal.

Asociația Daria Constanța a fost înființată în anul 2021 și ”militează pentru drepturile copilului, desfășurând în prezent activități în domeniul asistenței și protecției sociale”.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană