Alarmă la un spital din Cluj. Ieșea fum din canalizare și din aerisire. Pacienți mutați din saloane

S-a dat alarma la Spitalul Orăşenesc Huedin (Cluj), unde pompierii au intervenit, sâmbătă, 16 septembrie 2023, pentru că au fost raportate degajări de fum la nivelul canalizării şi a tubulaturii de aerisire.

Popmierii au descoperit sursa fumului care i-a speriat pe pacienți. FOTO ISU Cluj

Popmierii au descoperit sursa fumului care i-a speriat pe pacienți. FOTO ISU Cluj

Imediat la fața locului au sosit două autospeciale ale pompierilor, iar situația s-a calmat rapid. Și pentru că panica s-a răspândit printre pacienții spitalului , primul lucru pe care l-au avut de făcut pompierii, după ce au verificat veridicitatea informației, a fost să-i calmeze pe oameni.

„Pompierii de la Detaşamentul Huedin au fost solicitaţi să intervină la Spitalul Orăşenesc Huedin, unde s-au raportat degajări de fum la nivelul canalizării şi a tubulaturii de aerisire”, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Cluj ISU Cluj).

Potrivit sursei citate, echipele de pompieri au negat că ar fi fost vorba de un incendiu .

Cel mai probabil, spun experții, degajările de fum s-au produs din cauza unei ţigări aruncate în canalizare. Chiar dacă nu a existat niciun pericol, mai mulți pacienți au fost mutați într-un alt salon, speriați de fumul negru și înecăcios.

„Ajunse de urgență la fața locului, echipajele noastre au constatat faptul că degajările de fum s-au produs, cel mai probabil, din cauza unei țigări aruncate în canalizare. Drept urmare, nu s-a confirmat vreun incendiu, zona fiind verificată de către pompieri. Anterior, până la sosirea noastră, personalul medical a reacţionat prompt şi a mutat trei pacienţi într-un alt salon. Din fericire, nu au existat alte probleme”, au mai transmis reprezentanții pompierilor.

Chiar dacă pompierii nu au avut de stins flăcări, intervenția lor a fost necesară, în primul rând pentru a constata de unde au apărut degajările de fum, pentru a izola locul și pentru a se asigura că nu are cum să izbucnească un incendiu.

De asemenea, pacienții s-au simțit în siguranță după intervenția pacienților, deoarece panica a pus stăpânire pe angajații spitalului și pe pacienți sau pe bolnavii aflați acolo pentru consultații medicale.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?