Albania cere ajutorul NATO pentru stingerea incendiilor

Albania cere ajutorul NATO pentru stingerea incendiilor

Ministrul de interne Dritan Demiraj a anunțat marți că Albania a cerut ajutorul NATO și al țărilor vecine în lupta cu incendiile, transmite Xinhua.

"Albania este într-o situație de urgență, deoarece sunt peste 90 de incendii activate în întreaga țară", a spus ministrul, după un control pe teren, în nordul țării.

Potrivit lui Demiraj, deși au fost activate toate structurile pentru a face față situației, asistența NATO și a altor țări este vitală.

El a avertizat că împotriva incendiatorilor vor fi luate măsuri dure. Ministerul de interne de la Tirana afirmă că peste 70% din incendii au fost provocate intenționat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Prognoza meteo până la Crăciun. Cum se anunță vremea în următoarele patru săptămâni

3 Un mister vechi de peste 25 de ani a fost elucidat în timpul golirii Lacului Vidraru: „Au cărat-o prin tunelurile dacice / Exportă apa la francezi”

4 Judecător cu o vechime de 28 de ani, promovat la ÎCCJ. Cum a răspuns când a fost întrebat de ce nu s-a pensionat

5 Așa o fi?