Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la Cupa Europeană de judo de la Malaga

Sportivul român Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la categoria 60 kg, sâmbătă, la Cupa Europeană de judo de la Malaga.

Alexandru Matei FOTO CS Dinamo

Alexandru Matei (20 ani) a trecut în primul tur de spaniolul Mateo Garcia Vicente, în optimi l-a învins pe britanicul Nordine Adrif, în sferturi a câştigat în faţa elveţianului Jesse Weizenegger, în semifinale impunându-se în faţa portughezului Emerson Silva.

La competiţie au participat 355 de judoka din 35 de ţări, 211 la masculin şi 144 la feminin.

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?