Amenințare cu bombă la metroul din Los Angeles, măsurile de securitate au fost sporite

Amenințare cu bombă la metroul din Los Angeles, măsurile de securitate au fost sporite

Forțele de ordine au sporit măsurile de securitate la metroul din Los Angeles în urma unei amenințări cu bombă ce vizează una dintre stațiile cel mai frecventate, relatează AFP, care citează surse din cadrul anchetei.

Șeful Poliției din Los Angeles (LAPD), Charlie Beck, a anunțat într-o conferință de presă că cineva a sunat la Poliție și a avertizat cu privire la posibila producere a unei explozii în stația Universal. Beck a spus că amenințarea a fost "foarte concretă" și că se fac acum demersuri pentru a se stabili dacă este și credibilă.

Autoritățile i-au sfătuit pe localnici și pe turiști să fie vigilenți și a anunțat că polițiști în uniformă sau în civil patrulează în număr mai mare ca de obicei în cele 93 de stații ce compun rețeaua de metrou a orașului.

AGERPRES/( AS — autor: Irina Stoica, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Onestitate marca USR...