Ana Birchall: Am trimis spre avizare suplimentarea schemei de personal a DNA

Ministrul interimar al Justiției, Ana Birchall, a anunțat joi că a transmis spre avizare cererea DNA de suplimentare a schemei de personal, necesară pentru asigurarea suportului tehnic în investigarea cauzelor.

"Combaterea eficientă a corupției presupune resursă umană, procurori, ofițeri și agenți de poliție judiciară, personal auxiliar, specialiști, care să poată face numărului mare de cauze de o complexitate deosebită. Ministerul Justiției a sprijinit și în 2016 DNA în sensul adoptării schemei de personal prin suplimentarea unui număr semnificativ de posturi. Vă aduc astăzi o veste bună, în aceste zile, am transmis pe circuit, spre avizare, solicitarea dumneavoastră existentă încă de la începutul anului 2016, motivată de suplimentarea schemei de personal având în vedere necesitatea asigurării suportului tehnic în investigarea cauzelor de competența DNA urmare a adoptării OUG 6/2016 vizând, printre altele, măsuri pentru executarea de supraveghere tehnică", a precizat Ana Birchall, la ședința de bilanț a DNA pe 2016.

AGERPRES/(A — autor: Mihai Stoica, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...