Ana Bogdan a ratat victoria carierei la Roma: A avut-o în corzi pe a 4-a jucătoare a lumii

Fanii sportului-alb din țară au trăit un coșmar, joi, la Italian Open 2023! Pentru că, pe rând, Irina Begu și Gabriela Ruse au părăsit turneul de la Roma, în turul II, după niște meciuri extrem de dezamăgitoare. Iar când seria eșecurilor părea că se va opri, Ana Bogdan fiind aproape de victoria carierei, din păcate, inclusiv acest scenariu s-a anulat de un final teribil.

Ana Bogdan, 8 victorii și 10 înfrângeri în 2023

În duelul cu Caroline Garcia (Franța, 29 de ani, 4 WTA), Ana a făcut un prim set mai slab, poate și timorată un pic de faima adversarei. Franțuzoaica a condus, pe rând, cu 2-0 și 4-3 și, în ciuda faptului că a fost egalată (4-4), și-a tranșat primul set: 6-4 după 46 de minute.

Actul secund a avut o cu totul altă poveste! Pentru că a fost la discreția Anei, cap-coadă! Aceasta s-a distanțat la 4-1 și 5-2 și s-a impus, fără emoții, după 41 de minute, scor 6-3.

Decisivul a fost sufocant! Iar egalitatea a persistat, după primele șase game-uri: 3-3. La acest scor, după un game-maraton, Bogdan a făcut break: 4-3. Pe care l-a consolidat imediat, pentru a se distanța la 5-3. Din păcate, aici s-a rupt filmul pentru Ana. Care n-a mai luat niciun game și a cedat, dureros, după 2 ore și 27 de minute: 4-6, 6-3, 5-7.

Caroline Garcia, încântată după o victorie dramatică

Acest rezultat a oprit criza pentru Caroline Garcia, la meciurile cu jucătoarele din România. Franțuzoaica avea două înfrângeri, la ultimele sale două dueluri cu sportivele tricolore. A fost învinsă, de două ori, de Sorana Cîrstea, în luna martie. Mai întâi, la Indian Wells (4-6, 6-4, 5-7), iar apoi la Miami (2-6, 3-6).

Ana Bogdan va părăsi Italian Open cu un cec în valoare de 12.652 de euro. Iar în clasamentul live , Bogdan a acumulat 916 de puncte, total cu care a înregistrat o urcare de două poziții, de pe 59 WTA pe 57 WTA.