Andy Murray a câştigat primul său turneu pe iarbă după şapte ani

Tenismanul britanic Andy Murray, fostul lider al clasamentului ATP, a câştigat primul său turneu pe iarbă după şapte ani, impunându-se duminică în Challenger-ul de la Surbiton (Anglia), cu trei săptămâni înainte de startul Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Tenismanul britanic Andy Murray Foto Profimedia

La 36 de ani, scoţianul a cedat un singur set pe parcursul competiţiei, iar în finală l-a învins cu 6-3, 6-2 pe austriacul Jurij Rodionov, în ciuda unei întreruperi de trei ore din cauza ploii, potrivit Agerpres.

"Este cel mai bun mod de a începe sezonul pe iarbă. Copiii mei mă întreabă mereu dacă voi veni acasă cu un trofeu, ceea ce nu a fost adesea cazul... Cred că m-au urmărit la televizor. O să le aduc cupa în seara asta", a declarat Murray după victorie.

Aflat în prezent pe locul 43 în ierarhia mondială, Andy Murray va participa începând de luni la un alt turneu Challenger pe iarbă, programat la Nottingham, înainte de a juca la Wimbledon (3-6 iulie), competiţie care a câştigat-o de două ori în cariera sa, în 2013 şi 2016.

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?