Anul acesta s-au născut cu peste 30 de mii de copii mai puțini față de anul trecut, în primele 10 luni. Cel mai mic număr al nașterilor din ultimii 7 ani

Mai puțini cu peste 30 de mii de nou-născuți au fost înregistrați în primele 10 luni ale acestui an, față de perioada similară a anului trecut, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică.

Scăderea numărului de nașteri este cea mai mare din ultimii 7 ani, potrivit datelor oficiale analizate de Edupedu.ro.

Concret, anul acesta până în luna octombrie, inclusiv, se născuseră 131.709 copii, iar anul trecut erau înregistrați în acest interval 162.272 de copii.

Diferența, de 30.563 de nașteri, este echivalentul a două luni dintr-un an, media nașterilor din acest an, de exemplu, fiind de 14.634 de nașteri.

Citește analiza integrală pe Edupedu.ro


populare
astăzi

1 „L-am avertizat”. Omul de afaceri Dragoș Sprînceană rupe tăcerea, după raportul Congresului SUA: „Am fost în contact săptămânal cu Călin Georgescu”

2 Vedeta de la „Neatza cu Răzvan și Dani”, Ruxandra Luca, surprinsă în ipostaze intime cu un chirurg căsătorit

3 „Eu i-am făcut plângerea penală”. Consilierul lui Ilie Bolojan dezvăluie că l-a reclamat pe Robert Negoiță la DNA

4 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

5 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”