Aproximativ 13.800 de site-uri au fost blocate în Rusia, după ce au fost acuzate de „terorism” şi „extremism”

Aproximativ 13.800 de site-uri au fost blocate în Rusia, după ce au fost acuzate de „terorism” şi „extremism”

Într-un interviu acordat Kommersant , unul dintre ziarele de propagandă ale Kremlinului, Procurorul General rus a afirmat că a blocat circa 13.800 de site-uri în mai puţin de 6 luni. Cauza pentru care cetăţenii ruşi nu mai pot accesa site-urile declarate „susţinătoare ale terorismului” este distribuirea informaţiilor despre războiul declanşat pe 24 februarie, numit „operaţiune militară specială”.

„După începerea Operaţiunii Militare Speciale, am decis intensificarea contracarării răspândirii îndemnurilor la extremism, terorism, revolte în masă şi răspândirea informaţiilor false pe reţelele sociale. Am avut peste 340 de cereri din partea procurorilor, cărora le-am dat curs, pentru blocarea informaţiei false privind Operaţiunea Militară Specială. Au fost blocate sau şterse în jur de 138.000 de site-uri”, a afirmat Procurorul General din Rusia, Krasnov Igor Victorovici.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?