Armenia: Comisia electorală confirmă victoria premierului în exerciţiu la alegerile din urmă cu o săptămână

Comisia electorală din Armenia l-a confirmat duminică pe Nikol Paşinian în funcţia de prim-ministru, la o săptămână după alegerile parlamentare , relatează DPA.

Partidul lui Paşinian, Contractul Civil, a obţinut 53,9% din voturi, a precizat preşedintele comisiei electorale, Tigran Mukucian, conform unor relatări media.

Principalul său contracandidat, partidul Alianţa Armenia, al fostului preşedinte Robert Kociarian, a primit puţin peste 21% din voturi. Formaţiunea intenţionează să conteste rezultatul la Curtea Constituţională.

Mukucian a cerut ca opoziţia să ofere "dovezi substanţiale" privind presupusele nereguli, adăugând că simpla listare a unor încălcări nu este suficientă pentru a invalida rezultatul scrutinului.

Observatori ai Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) au considerat alegerile democratice, bine organizate şi în acord cu legislaţia internaţională.

Paşinian a convocat alegerile la presiunea opoziţiei. Unele partide l-au acuzat pe premier de înfrângere, care a însemnat pierderi de teritoriu şi de multe vieţi omeneşti, în confruntarea de anul trecut cu Azerbaidjanul pentru controlul asupra Nagorno-Karabah.

Peste 6.500 de persoane au murit în conflict, iar Armenia a pierdut în faţa Azerbaidjanului mari părţi din Nagorno-Karabah.

Acordul de încetare a ostilităţilor în conflictul din Nagorno-Karabah a intrat în vigoare la 9 noiembrie, după un război de 44 de zile.AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Citiți povestea asta și decideți voi care este adevărul...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

3 „Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română

4 „Era foarte supărat pe emigranți. Efectiv m-am simțit batjocorit, umilit / I-am explicat că anul trecut am plătit taxe de 5.000 de lire, nu m-a înțeles”

5 Surpriză în cursa pentru șefia Parchetelor: cine vrea să conducă Parchetul General, DNA și DIICOT. Calendar și data rezultatelor