Astra Giurgiu s-a calificat după prelungiri în sferturile Cupei României

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri seara, în urma victoriei cu 2-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în fața formației de ligă secundă Chindia Târgoviște, într-un meci jucat la Giurgiu.

Astra s-a impus prin golurile marcate de Silviu Balaure (111) și Bogdan Chipirliu (115), după ce a ratat mai multe ocazii mari de gol.

Anatole Abang (70), Alexandru Ioniță II (78), Valentin Gheorghe (78), Romario Moise (100 — bară) și Chipirliu (107) au ratat ocazii bune de gol, iar Chipirliu a fost privat de un penalty, în ultimele secunde de joc (120+1).

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.

Astra este finalista ediției trecute a competiției.

Chindia Târgoviște (II) — Astra Giurgiu 0-2 (0-0, 0-0), după prelungiri, Stadion Marin Anastasovici — Giurgiu
Au marcat: Silviu Balaure (111), Bogdan Chipirliu (115).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); arbitri asistenți: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) — CCA, Felix Grigore (București) — FRF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!