Atletism: Alina Rotaru, pe podiumul probei de săritură în lungime la Nairobi

Atleta română Alina Rotaru Kottmann a ocupat locul al treilea în proba de săritură în lungime, sâmbătă, la reuniunea Kip Keino Classic desfăşurată la Nairobi, capitala Kenyei, ultima etapă a circuitului World Athletics Continental Tour Gold.

Rotaru a sărit 6,50 metri la ultima încercare, după ce până atunci cea mai bună încercare a sa măsura 6,34 m.

Concursul a fost câştigat de sârboaica Milica Gardasevic, cu 6,68 metri, în timp ce pe locul secund s-a clasat poloneza Magdalena Zebrowska, 6,52 metri.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...