Atletism: Olandezul Abdi Nageeye a câştigat mararonul oraşului Rotterdam

Atletul olandez de origine somaleză Abdi Nageeye, vicecampion olimpic de maraton, a câştigat duminică cursa de maraton de la Rotterdam (Olanda) cu timpul de 2h04min56sec, nou record naţional, transmite EFE.

A 41-a ediţia a cursei de 42,105 km de la Rotterdam a avut un final foarte strâns, în care Nageeye l-a învins la sprint pe etiopianul Leul Gebreselasse, în timp ce locul trei a revenit kenyanului Kiprop Reuben Kipyego (2h05min12sec), medaliat cu bronz la maratonul olimpic de la Tokyo.

Nageeye devine primul olandez care se impune în maratonul de la Rotterdam.

Cursa feminină a fost câştigată de etiopianca Haven Hailu cu timpul de 2h22min01sec, urmată de olandeza Nienke Brinkman, cu 2h22min49sec, nou record naţional.
AGERPRES/(editor: Teodor Ciobanu, editor online: Ady Ivaşcu)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”