Australian Open: Simona Halep/Yanina Wickmayer 6-4 6-2 Simona va juca în SFERTURI cu Ekaterina Makarova

Simona Halep, favorita numarul 3, a invins-o in optimile de finala de la Australian Open pe belgianca Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, scor 6-4 6-2, si s-a calificat astfel in "sferturi", unde o va intalni pe Ekaterina Makarova, favorita numarul 10.

Simona a avut nevoie de aproximativ o ora si 20 de minute pentru a o invinge pe Wickmeyer. In ciuda tabelei de scor, Halep a avut parte de un meci dificil, in special in primul set. A reusit insa sa isi ridice jocul atunci cand a avut nevoie si sa joace bine si defensiv.

Simona si-a egalat astfel cea mai buna performanta de pana acum la Australian Open. Anul trecut, ea a fost invinsa in sferturi de Dominika Cibulkova.

Adversara sa din sferturi a invins-o pe Julie Goerges, scor 6-3 6-2

Desfasurarea LIVE TEXT a partidei:

Setul 2/ 6-2

Halep va servi pentru set şi meci 6-2

Simona are 40-0 pe serviciul belgiencei. Însă Wickmayer salvează 3 mingi de break. Simona este dictatorială în aceste momente. Reuşeşte mingi din orice poziţie şi belgianca nu are răspuns.

Serveşte Halep pentru 4-2. Ghem la zero. Simona începe să lămurească lucrurile.

Simona la primire şi revine la conducere cu un nou break 3-2

Serveşte Halep. Până acum pare că avem de-a face cu o copie la indigo a primului set. Însă Simona îşi pierde uşor serviciul 2-2.

Simona reuşeşte break-ul!!!

Ghem disputat pe serviciul Simonei însă scorul devine 1-1

Serveşte Wickmayer şi se face 0-1

Setul 1/ 6-4

Simona serveşte pentru set şi reuşeşte doi aşi consecutiv. Ghem la zero şi 1-0 la seturi. Este primul set câştigat de Simona în faţa belgiencei după 4 meciuri!

Revine de la 15-40 pe serviciul adversarei şi are minge de set însă belgianca salvează două mingi de set şi câştigă ghemul 5-4

Până la 4-1 şi 40-15 pe propriul serviciu Halep a jucat încântător. Acelaşi fenomen inexplicabil din meciul cu Mattek-Sands se repetă. Serveşte Simona. Care păstrează avantajul unui break. Îşi face serviciul şi este 5-3

Serveşte Wickmayer care a reintrat în meci 4-3

Simona serveşte şi se face 4-2. Belgianca reuşeşte break-ul după ce Simona a avut 40-15.

Simona la primire. Revine de la 0-40 cu două lovituri marca Halep. Simona reuşeşte mingi de excepţie. A avut două mingi de break. Dublă greşeală Wickmayer şi este un nou break 4-1.

Serveşte Halep. Ghem la zero 3-1

Wickmayer trebuie să muncească mult pe propriul serviciu. Primul ghem a durat 5 minute. E 40-40 Simona face break 2-1

Serveşte Simona şi câştigă ghemul fără emoţii. 1-1

Serveşte belgianca. Prima minge de break pentru Halep. Wickmayer îşi face serviciul 0-1

Simona Halep, favorita numarul 3, o intalneste in optimile de finala de la Australian Open pe belgianca Yanina Wickmayer, locul 80 WTA.

Meciul incepe la ora 10.00 pe arena Rod Laver in complexul de la Melbourne si va fi in direct pe Eurosport si Live Score pe Comisarul.ro.

Intalniri directe: 0 - 3

Ultima data cand s-au intalnit a fost in 2012 in calificarile pentru Hobart, Australia. Scorul atunci a fost 6-4 6-0 pentru Wickmayer.

Castigatoarea din aceasta partida o va intalni in "sferturi" pe Ecaterina Makarova (cap de serie nr. 10), care a invins-o pe Julie Goerges 6-3 6-2.

4 Încă o dovadă a „corectitudinii” occidentale... Ți se face scârbă când citești așa ceva...