Auto - F1: Max Verstappen, declarat învingător în Marele Premiu al Belgiei, redus la două tururi

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a fost desemnat învingător în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, duminică, după doar două tururi de circuit desfăşurate în spatele maşinii de securitate, cu o întârziere de trei ore, pe o ploaie torenţială la Spa-Francorchamps, notează AFP.

Prevăzută la ora locală 15:00, cursa a început la 18:17, iar după două tururi, minimul prevăzut de regulament pentru ca punctele să fie atribuite, a fost declarată încheiat.

Monoposturile se aflau pe grila de start când a fost luată decizia de către conducerea cursei, care mai întâi a amânat debutul cu 10 minute, iar apoi cu încă 10 minute. Dar condiţiile au rămas extrem de dificile pentru a se da startul. Toţi piloţii au revenit la standuri şi au ieşit din monoposturile lor.

Doar jumătate din puncte vor fi acordate piloţilor, care au încheiat cu poziţiile din calificări. Verstappen s-a ales astfel cu 12,5 puncte, britanicul George Russell (Williams) a primi 9 puncte, iar campionul mondial en titre, Lewis Hamilton, a obţinut 7,5 puncte. Hamilton (Mercedes) rămâne liderul campionatului, urmat de Verstappen după a 12-a etapă a sezonului.