Auto - F1: Olandezul Max Verstappen a câştigat MP al Austriei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat duminică Marele Premiu al Austriei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat pe podium de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), plecat din pole position, şi finlandezul Valtteri Bottas (Ferrari).

Verstappen l-a depăşit pe Leclerc cu două tururi înainte de sosire.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre şi liderul clasamentului piloţilor, s-a clasat pe locul 5. Hamilton, care a fost al doilea sâmbătă în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 al Austriei, a fost penalizat cu trei locuri pe grila de start pentru că l-a jenat pe finlandezul Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) în timpul calificărilor.AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA