Auto: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu aniversar al Formulei 1

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu aniversar de 70 de ani de Formula 1, desfăşurat pe circuitul britanic de la Silverstone, etapa a cincea a Campionatului Mondial, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Verstappen s-a impus în faţa campionului mondial Lewis Hamilton (Mercedes), graţie unei strategii mai bune de gestionare a pneurilor.

Este pentru prima oară de la începutul acestui sezon în care monoposturile Mercedes sunt învinse într-o cursă, Verstappen fiind urmat de britanicul Hamilton, care rămâne lider în clasamentul general al piloţilor, şi de coechipierul acestuia, finlandezul Valtteri Bottas.

Hamilton, care a primit un punct în plus pentru cel mai rapid tur de pistă, a egalat recordul deţinut de Michael Schumacher, de 155 de clasări pe podium.

Pentru Verstappen a fost a noua victorie în Formula 1, el încheind cu peste 11 secunde avans faţă de sextuplul campion mondial britanic. Hamilton s-a impus săptămâna trecută în Marele Premiu al Marii Britanii, desfăşurat tot la Silverstone.

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) s-a clasat imediat în apropierea podiumului, pe patru, după o singură oprire la boxe.

Următoarea cursă, a şasea a sezonului, va fi Marele Premiu al Spaniei, în perioada 14-16 august, la Barcelona.

Clasamentul cursei

1. Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda), cronometrat pe 306,198 km în 1 h 19:41.993
19. Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes), la un tur

Cel mai bun tur de pistă: Lewis Hamilton (Mercedes) 1:28.451, în turul al 43-lea (medie 239,767 km/h).

Abandon: Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari): problemă mecanică în turul al 10-lea.