Bacterie animală se răspândește la oameni în Europa, inclusiv prin contact sexual
O infecție bacteriană a pielii, cunoscută anterior ca afectând predominant animalele domestice, se extinde acum la oameni în mai multe țări europene. Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC) a emis o alertă, subliniind că boala, denumită dermatofiloză, se poate transmite prin contact fizic apropiat, inclusiv prin cel sexual, deși riscul pentru populația generală este considerat scăzut.
O analiză recentă publicată de Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC) relevă o schimbare notabilă în tiparul de transmitere al dermatofilozei, o afecțiune cutanată. Această boală, cauzată de bacteria Dermatophilus congolensis, asociată în mod obișnuit cu infecții la bovine, ovine, caprine și cai, a început să fie diagnosticată cu o frecvență crescută la oameni în ultimele luni, în mai multe state europene.
Focare multiple în Europa
Între sfârșitul anului 2025 și jumătatea anului 2026, au fost identificate mai multe focare de dermatofiloză umană în cinci state membre ale Uniunii Europene/Spațiului Economic European. Franța, Germania, Spania și Suedia au raportat în ultimele șase luni 70 de cazuri confirmate. Majoritatea acestora au fost înregistrate la bărbați gay, bisexuali și alți bărbați care întrețin relații sexuale cu bărbați.
Austria a raportat, de asemenea, 17 cazuri în perioada menționată, preponderent la bărbați.
Moduri de transmitere
Epidemiologii avertizează că, deși cazurile umane erau considerate excepționale până de curând, situația se modifică. Specialiștii ECDC consideră că principala metodă de transmitere este contactul direct, piele pe piele, între persoane infectate și alte persoane. Aceasta include și contactele sexuale. De asemenea, nu este exclusă posibilitatea transmiterii prin intermediul suprafețelor contaminate sau al obiectelor utilizate în comun.
Un caz particular a fost înregistrat în Norvegia, unde zece cazuri de dermatofiloză nu au fost asociate cu activitatea sexuală. Persoanele afectate practicau arte marțiale, iar expunerea s-ar fi produs fie în Norvegia, fie în timpul unor călătorii în Thailanda.
Simptome și tratament
Pacienții diagnosticați cu dermatofiloză au manifestat leziuni cutanate sub formă de papule, pustule sau zone scuamoase, însoțite de mâncărime. Acestea au fost localizate cu precădere în zona genitală și pe față. Medicii au confirmat că niciunul dintre cazurile analizate nu a prezentat simptome generale severe.
Infecția răspunde bine la tratamentul cu antibiotice, administrate fie pe cale orală, fie topic. În unele situații, leziunile s-au vindecat spontan, fără a necesita intervenție medicamentoasă.
Recomandările ECDC
Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor subliniază că riscul pentru populația generală este foarte scăzut. Acest lucru se datorează faptului că infecția este dificil de contractat și, în majoritatea cazurilor, are o evoluție ușoară. Cu toate acestea, riscul este considerat mai ridicat pentru persoanele cu parteneri sexuali multipli și pentru cele care frecventează locuri ce implică un contact fizic apropiat.
Pentru a gestiona situația, ECDC recomandă o serie de măsuri:
- Continuarea investigațiilor epidemiologice și genetice pentru o mai bună înțelegere a modului de transmitere interumană și pentru identificarea sursei inițiale a focarelor.
- Creșterea vigilenței medicilor și a personalului de laborator în detectarea acestor cazuri, asigurând un diagnostic rapid și un tratament eficient.
- Desfășurarea unor campanii de informare adaptate grupurilor cu risc crescut, în colaborare cu organizațiile comunitare, pentru a transmite mesaje de prevenție fără a stigmatiza persoanele vizate.
- Administratorii spațiilor destinate întâlnirilor sexuale sunt sfătuiți să intensifice măsurile de igienă pentru a diminua riscul de răspândire a infecției.
Explorează subiectele:

