Barna (USR): Numirea Siminei Tănăsescu în funcţia de judecător la CCR - foarte inspirată

Uniunea Salvaţi România (USR) consideră că numirea Siminei Tănăsescu în funcţia de judecător la Curtea Constituţională a României (CCR) de către preşedintele Klaus Iohannis este ''foarte inspirată'', a afirmat, luni, preşedintele formaţiunii politice, Dan Barna.

"Simina Tănăsescu este, fără îndoială, unul dintre profesioniştii remarcabili în domeniul constituţionalităţii din statul român. Din punctul nostru de vedere, este o propunere foarte consistentă şi foarte inspirată", a declarat preşedintele USR la Parlament.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretul privind numirea în funcţia de judecător la CCR a Siminei Tănăsescu , pentru un mandat de 9 ani, începând cu 9 iunie, potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.

Simina Tănăsescu a fost consilier prezidenţial până anul trecut. Ea şi-a dat demisia în iunie 2018. AGERPRES


populare
astăzi

1 Panouri publicitare misterioase, în București. „Nu au absolut niciun site, niciun nume, nici un logo pe afișe"

2 Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om de știință mort în circumstanțe neclare

3 „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor” / Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor

4 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

5 Încărcătură secretă a unui petrolier rusesc din flota fantomă: nava „Universal” ar fi transportat echipamente și provizii pentru armata lui Putin