Baschet masculin: Brazilia a surclasat România, într-un meci de pregătire pentru JO 2016

Naționala masculină de baschet a României a fost surclasată de echipa Braziliei cu scorul de 90-45 (18-6, 21-9, 26-10, 25-20), vineri, la Sao Paulo, într-un meci de pregătire al echipei gazdă pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Tricolorii au fost depășiți categoric în primele trei sferturi și au dat o replică mai bună doar în ultimele zece minute (25-20 scorul pentru ultimul sfert).

Americanul naturalizat Malcolm Armstead a fost cel mai bun marcator al echipei antrenate de Marcel Țenter, cu 14 puncte.

De la brazilieni s-au remarcat Vitor Benite (17 puncte) și Leandrinho (22 puncte), potrivit site-ului oficial al federației braziliene.

Cele două echipe se vor înfrunta din nou luni.