Baschet masculin: U-BT Cluj a câștigat și al doilea meci al finalei Ligii Naționale

U-Banca Transilvania Cluj a învins-o pe Steaua CSM Eximbank București cu scorul de 84-80 (14-15, 23-19, 16-21, 31-25), duminică, în al doilea meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin, desfășurat în Sala Horia Demian din Cluj-Napoca.

''U'' conduce cu 2-0 la general, după ce s-a impus și în prima partidă jucată acasă, vineri, cu 87-85.

Steaua a condus cu 4-0 și 12-3 în debutul partidei, dar la finalul primului sfert avea doar un punct în plus pe tabelă, 14-15. ''U'' a reușită să întoarcă scorul în sfertul al doilea, iar la jumătatea confruntării conducea cu 37-34. A urmat o nouă perioadă bună a Stelei, care conducea cu 55-50 cu 10 minute și 30 de secunde înainte de final. În doar două minute din ultimul sfert, clujenii au trecut în avantaj pe tabelă și nu l-au mai cedat până la final.

Vlad Moldoveanu, cu 23 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, și Maksim Pustozvonov, 22 p, 1 pd, au fost cei mai buni de la clujeni. Pentru echipa antrenată de Mihai Silvășan au mai jucat Kyndall Dykes, 12 p, 5 rec, 3 pd, Ousmane Barro, 9 p, 12 rec, Filip Adamovic, 8 p, 3 rec, 6 pd, Roland Torok, 6 p, 8 rec, Nandor Kuti, 2 p, 1 rec, 1 pd, Vaidas Kariniauskas, 2 p, 1 rec, 2 pd.

Marius Runkauskas, cu 21 p, 2 rec, 4 pd, a fost și de data aceasta cel mai bun de la Steaua. Au mai evoluat Mihail Octavian Paul 2 pd, Levente Szijarto, Morris Curry 12 p, 2 rec, 3 pd, Iuri Fraseniuc 11 p, 1 rec, Nikola Malesevic 17 p, 4 rec, 1 pd, Cătălin Baciu 2 p, 6 rec, David Dudzinski 7 p, 1 rec, 1 pd, Randal Alan Falker 10 p, 12 rec, 5 pd.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarele două fiind programate la București, pe 26 mai și, eventual, 28 mai.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...