Băsescu: Ministrul nu poate cere revocarea premierului; prim-ministrul are instrumentul propunerii de revocare

Preşedintele PMP, Traian Băsescu subliniază într-o postare pe pagina sa de Facebook că potrivit Constituţiei, ''în disputa dintre un membru al guvernului şi premier, îi dă întotdeauna dreptate prim-ministrului, care are instrumentul propunerii de revocare a ministrului, adresată preşedintelui''.

''Despre criza din PSD! Într-un context european important, de care România ar putea profita, Dragnea şi Tudose "se joacă de-a doamna Carmen Dan". Aici nu contează cine are dreptate. Contează doar ce spune Constituţia, care, în disputa dintre un membru al guvernului şi premier, îi dă întotdeauna dreptate prim-ministrului, care are instrumentul propunerii de revocare a ministrului, adresata preşedintelui României. Ministrul nu poate cere revocarea premierului. Doar aşa poate funcţiona guvernul. Asta-i viaţa. Nicăieri în Constituţie nu este implicat CEx-ul, baronii sau DADDY. Doar PCR era deasupra instituţiilor statului. Vă mai amintiţi?'', a scris Băsescu.


Declaraţia este făcută în contextul în care, luni după-amiază, social-democraţii s-au reunit în şedinţa Comitetului Executiv Naţional, după ce mai mulţi lideri au solicitat o întâlnire pentru rezolvarea disputelor din partid. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 SURSE Lista miniștrilor din Cabinetul Tomac. Cine sunt favoriții pentru portofoliile-cheie în Guvernul propus de Nicușor Dan

3 Țara în care am ajuns să trăim...

4 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

5 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...