Bob: Georgeta Popescu, campioană europeană de juniori şi tineret la monobob

Sportiva română Georgeta Popescu a câştigat, vineri, medalii de aur în proba de monobob la Campionatele Europene de bob pentru juniori, respectiv tineret de la Winterberg (Germania).

Campioana olimpică de tineret a obţinut aurul la junioare cu timpul de 2 min 01 sec 52/100, urmată de poloneza Julia Slupecka (2:02.76) şi de o sportivă franceză, Camila Copain (2:04.73).

Podiumul a fost identic şi la categoria Under23.

În World Series, Popescu s-a clasat a doua, după Adeagbo Simidele (Nigeria), cronometrată în 2 min 01 sec 00/100.

Andrei Nica şi Mihai Calancea au cucerit bronzul la Europene în proba de bob-2 la categoria U23, cu timpul de 1 min 53 sec 78/100, devansaţi de două echipaje din Rusia, Stepan Dubinko/Aleksei Kisliţa (1:53.25) şi Viaceslav Popov/Egor Griaznov (1:53.43).

La juniori, cei doi români au ocupat locul 7, iar în Cupa Europei s-au clasat pe 18.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Federația Română de Bob și Sanie /Facebook