Bob: Georgeta Popescu, medaliată cu bronz la monobob, în World Series

Sportiva română Georgeta Popescu a câştigat medalia de bronz în proba de monobob, sâmbătă, la Sigulda, în World Series, cu timpul de 1 min 50 sec 69/100.

Campioana olimpică de tineret a fost devansată în clasamentul final de Yooran Kim (Coreea de Sud), 1 min 49 sec 51/100, şi de rusoaica Viktoria Cernanska, 1 min 49 sec 57/100.

În concursul de monobob de la Winterberg (Germania), Andreea Grecu s-a clasat pe locul 11 din 21 de sportive, cu timpul de 1 min 58 sec 93/100, la 1 sec 10/10 de câştigătoare, americanca Elana Meyers Taylor.

În proba de bob-2 masculin din Cupa Europei, la Sigulda, românii Andrei Nica şi Mihai Calancea au ocupat penultimul loc (15).

În Cupa Mondială de la Winterberg, România s-a clasat pe locul 17 din 26 de echipaje la bob-4 masculin, Mihai Cristian Tentea, Cristian Radu, Raul Constantin Dobre şi Ciprian Nicolae Daroczi, fiind cronometraţi în 1 min 49 sec 08/100, la 1 sec 13/100 de învingători, Germania (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Alexander Schueller, Martin Grothkopp).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Federatia Română de Bob și Sanie /facebook.com