Bolivia: Preşedintele Morales s-a pierdut o oră în junglă

Bolivia: Preşedintele Morales s-a pierdut o oră în junglă

Preşedintele Boliviei, Evo Morales , s-a rătăcit aproape o oră în junglă în timp ce îi însoţea pe pompierii care se luptau cu un incendiu de pădure, a povestit el joi, transmite AFP.

"Am avut o mică aventură miercuri noaptea. Ne-am pierdut aproape o oră, dar cu ajutorul soldaţilor, am putut găsi drumul pentru întoarcere", le-a spus preşedintele răzând jurnaliştilor aflaţi cu el la Robore (est).

Canalul de televiziune Uno a difuzat o scurtă înregistrare video a unui amator în care Evo Morales strigă în plină noapte: "Unde sunteţi? Unde sunteţi?".

Preşedintele, care a însoţit o echipă de pompieri forestieri, s-a pierdut în pădurea din satul Caballo Muerto, în municipalitatea San Ignacio de Velasco din departamentul Santa Cruz (est).

Evo Morales a declarat joi la Robore că 342 de incendii devastează această regiune, de două ori mai multe decât în ziua precedentă.

Incendiile de pădure care s-au intensificat în august au distrus, din luna mai, 1,2 milioane de hectare în Bolivia, în regiunile Chiquitana şi Pantanal.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING General american / „Forțele NATO ar putea captura regiunea puternic fortificată Kaliningrad a Rusiei într-un interval de timp de care nu s-a m…

2 Cine e Mihaela Rădulescu? / Speculațiile presei din Italia

3 VIDEO Schemă mai tâmpă de furt nu există / Cele 30 de mașini de la cancelaria premierului au avut consum mediu de 20 litri / 100 km

4 BREAKING Președintele României, declarații dure despre serviciile secrete într-o publicație germană

5 Uite un articol care chiar merită citit despre „Baronii Hranei”