BOMBĂ/Oprea, CERCETAT pentru ABUZ ÎN SERVICIU/OMOR DIN CULPĂ? Dosarul a fost PRELUAT de Parchetul General!

BOMBĂ/Oprea, CERCETAT pentru ABUZ ÎN SERVICIU/OMOR DIN CULPĂ? Dosarul a fost PRELUAT de Parchetul General!

Ministrul demisionar de Interne Gabriel Oprea ar fi folosit ilegal coloana oficială, este prima concluzie a anchetatorilor în dosarul polițistului Bogdan Gigină, care a murit în timp ce deschidea coloana oficială a ministrului Oprea. Astfel, dosarul a fost transferat la Parchetul General, susțin surse citate de Digi 24. 

După cum a scris România liberă în urmă cu o săptămână, cele două infracțiuni din dosarul morții polițistului pentru care poate fi cercetat Gabriel Oprea sunt omor din culpă și abuz în serviciu. Omorul din culpă ține de competența Secției de Urmărire Penală din cadrul Parchetului Înaltei Curți de Casație și Justiție (PÎCCJ), în timp ce infracțiunea de abuz în serviciu ține de Direcția Națională Anticorupție (DNA). 

Având în vedere că cele două infracțiuni sunt diferite, competența instituției care va cerceta cazul este procurorul general al României, Tiberiu Nițu. 

Specialiștii consultați de România Liberă susțin că, cel mai probabil, Nițu va declina competențe cercetării către secția penală din cadrul PÎCCJ. Dar singura infracțiune pentru care poate fi cercetat Oprea este abuz în serviciu. 

În urmă cu trei săptămâni, polițistul Bogdan Gigină a murit, în timp ce deschidea coloana oficială a ministrului Oprea. 


populare
astăzi

1 Copiii care s-au aruncat îmbrățișați în fața unui TIR aveau 13, respectiv 15 ani. Motivul tulburător pentru care și-ar fi pus capăt zilelor

2 Donald Trump l-a sunat pe Viktor Orban ca să-l întrebe de ce blochează negocierile de aderare a Ucrainei la UE

3 BREAKING Cometa activă 3I / ATLAS ar putea fi o sondă extraterestră / Oamenii de știință de la Harvard vorbesc despre posibilitatea de a fi „vizitați” în …

4 „În a doua jumătate a anului situația categoric se va deteriora atât pentru firme cât și pentru populație”

5 VIDEO Primarul localității din care era fata de 14 ani oferă detalii șocante / Au fost identificați tinerii care au murit pe A1, loviți de un TIR