Botoșani: Spitalul Municipal Dorohoi cumpăra produse Hexi Pharma fără contract, susține prefectul

Prefectul județului Botoșani, Dan Nechifor, a sesizat, joi, Ministerul Sănătății și Curtea de Conturi cu privire la achiziția de către Spitalul Municipal Dorohoi a unor cantități de dezinfectanți produși de Hexi Pharma, fără a exista contracte între cele două entități.

'Sunt deficiențe clare care au fost constatate. Am înaintat raportul, inclusiv cu documentația anexată, către Curtea de Conturi, Inspectoratul Sanitar de Stat și către ministrul Sănătății. Cred că sunt lucruri în trecut care nu au fost făcute așa cum trebuie', a afirmat Nechifor.

Neregulile de la Spitalul Municipal Dorohoi au fost descoperite în urma unei verificări efectuate în această săptămână de Corpul de Control al prefectului.

'Așa cum s-a constatat cu ocazia controlului, chiar dacă Spitalul municipal Dorohoi nu a avut încheiate contracte cu SC Hexi Pharma Co SRL, atâta vreme cât unitatea spitalicească întocmea note de comandă și primea marfa însoțită de facturi, rezultă că între cele două persoane juridice existau relații de natură contractuală, factura fiscală fiind documentul care certifica vânzarea/ cumpărarea', se arată în raportul Corpului de Control.

Prefectul a dispus efectuarea controlului la unitatea sanitară din Dorohoi, după ce a primit informații potrivit cărora aceasta ar fi achiziționat dezinfectanți de la Hexi Pharma, însă, imediat după scandalul național, ar fi comunicat autorităților că nu a avut în ultimii trei ani contracte cu compania lui Dan Condrea.

AGERPRES/ (A—autor: Cristian Lupașcu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă